Skip to content

Woltyżerka i parawoltyżerka

Woltyżerka - Czy to akrobacje na pędzącym koniu?

Jest to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy faktycznie wykonują ćwiczenia gimnastyczne, akrobatyczne na poruszającym się  na lonży koniu. Ćwiczenia mogą być indywidualne, w parach lub więcej osób tworzy figurę na grzbiecie konia. Na zawodach w eleganckich strojach uczestnicy prezentują program złożony z  wielu figur i są oceniani przez komisję. 

Zajęcia z woltyżerki na początkowym etapie składają się z nauki ćwiczeń, uczestnicy wykonują je na matach i na sztucznym koniu zaopatrzonym w pas do woltyżerki. Wszystko po to, żeby potem móc bezpiecznie wykonać je na grzbiecie konia. Ćwiczenia nawet na stojącym koniu są sporym wyzwaniem. Koń  zaczyna poruszać stępem, co jest kolejnym wyzwaniem, ćwiczący do poprawnego wykonania figur musi posiadać większe umiejętności.

Zajęcia zazwyczaj odbywają się  grupie, gdzie uczestnicy wspólnie wykonują rozgrzewkę, planują ćwiczenia, współpracują ze sobą, żeby uzyskać jak najlepsze efekty i móc się zaprezentować np. w czasie pokazów. Motywacją jest możliwość wykonania ćwiczeń na koniu. 

Dla kogo?

  • dzieci i młodzież  -> aktywność ruchowa, nowe umiejętności ruchowe, ćwiczenia równowagi, koordynacji, współpraca, odpowiedzialność, wzrost poczucia własnej wartości. 

Parawoltyżerka

Jest to dyscyplina sportowa, która powstała na bazie klasycznej woltyżerki. Ta forma zarówno treningów jak i zawodów dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Docelowo ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne  są wykonywane na poruszającym się  koniu. Treningi i ćwiczenia wykonywane są na sztucznym koniu, beczce czy na symulatorze. Dopuszczalne są modyfikacje sprzętu i dostosowanie do potrzeb uczestników. Zawody mogą odbywać się na sztucznym koniu czy beczce jak i na prawdziwym. Uczestnicy mogą występować pojedynczo, w parach oraz grupach. 

Dla kogo?

  • dla dzieci i młodzieży  -> mogą brać udział osoby z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualna, wspiera rehabilitację fizyczną i psychiczną. rozwija sprawność ruchową, równowagę, koordynację, daje możliwość aktywności sportowej integracji, rywalizacji, podnosi poczucie własnej wartości.